Press enter after choosing selection

20th Ann Arbor Film Festival Program

Publisher
Ann Arbor Film Festival
Day
9
Month
March
Year
1982
Download PDF
Rights Held By
Ann Arbor Film Festival
OCR Text

20TH ANN ABBOR IllLM FESTIJ1AL MARCH 9· -'4 1982
TWENTIETH ANN ARBOR FILM FESTIVAL MARCH 9 -14, 1982
To encour age the work of the independent filmmaker and to promote the concept of the film as art; The Ann Arbor Film Festival, Inc . • with the support of the Cinema Guild of the University of Michigan and the Drama•tic Arts Center of Ann Arbor, is pleased to present the TWENTIETH ANN ARBOR FILM FESTlVAL.
THIS FESTIVAL IS DEDICATED TO PETER WILDE FOR HIS TECHNICAL WIZARDRY. HIS PERFECTIONISM IN PROJECTION AND HIS YEARS OF COMMITMENT . FILM•MAKERS CAN SLEEP SOUNDLY KNOWING THAT THEIR FILMS ARE BEING HANDLED BY PETER WILDE .
THE SELECTION COMMITTEE;
Each film submitted to the Festival was screened in its entirety by a Selection Committee composed of filmmakers and persons knowledgeable 1n the independent film. Their function was to program as many films as possible into the time allotted. Unfortunately, the number of entries exceeded the time available and preferences had to be made. The Awards Jury, however, may consider any film submitted to the Festival for an Award. Members of the Selection Committee were:
Cheryl Yanskvich, Reed Lenz, Bernie Coakley, Michael Perry, Linda Pantry , Angelica Pozo. Dan Bruel! , Ruth Bradley
THE AWARDS JURY
The functions are 1) to see all the Festival films that have been pro•grammed for public screening, and others if they wish, and 2) to dis•
tribute the awards IIlOney in Ann Arbor and 3) to make up different pro•grams of award-winning films and highlights that are shown on Sunday, and 4) to reduce the Festival in Ann Arbor to nine hours of film that will tour other institutions .
The Awards Jury is:
Paul Glaoicki, Filmmaker
Greg Springer, Journalis t
Herb Eagle, Professor 7:00
TUESDAY
UNTITIED Francis Resch 4.25 PHOTO-FLOW Myron Emery 2.5 BOCCIONI'S BIKE Skip Battaglia 8 folEMORABILIA Edward Jones 50 THE ORDER Nilo Manfredini 4 LUMIERE'S TRAIN {ARRIVING AT THE STATION •.• Al Razutis 9 VLSLBLE INVENTORY NINE : PATTERN OF EVENTS Janis Crystal Lipzin 12 DEATH OF A RAT Pascal Aubier 7
TUESDAY 9:00
UP THERE KEWEENAW Mary Cybulski, John Tintori 11
METHODICAL Steve Schuler 10 STRONG WILLED WOMEN SUBDUE AND SUBJUGATE REPTILES C. Larry Roberts 11 THE HAN WHO COULD NOT SEE FAR ENOUGH Peter Rose 33
FRAGMENTS FROM THE RUINS OF FALLEN FILMS AND OTHER FALLOUT Corwin Fergus 9 DIVINE HINDSLGHT Jens Sturup! Neil Grieve 8 ECOClDE : A STRATEGY OF WAR Prof. E.W. Pfeiffer 23
TUESDAY 11:00
THE SPIKE JONES STORY Royce Dendler 12 SEEING IN THE RAIN Chris Gallagher 10 MOLD FX Michael Rudnick 2 CRISIS IN UTOPIA Ken Ross 25 DREAM DOCUMENTARY Fred Marx 5 ONE YEAR A...'10NG THE MANY Este Gardner 11
THE WINGLESS BIRD Bruce Dolin 4
OBSERVING ENEMY MOVEMENTS D.N. Rodowick 10
THE PROBLeM BEING Christine Felce 20

WEDNESDAY 4 :00
A free showing of films by Paul Glabicki, 1982 Festival judge, who will be present to discuss his work.
WEDNESDAY 7:00
ODALlSQUE Maureen Selwood 12
WINTERFARM Richard A. Johnson 10 . 5 STONEY KNOWS HOW Bruce Lane/Alan Gorenar 25 7/5 Kit Hellman 6
NATIONAL ANTHEM Keith Spencer Felton 3.5
SINGLE TAKE I Tom Ludwig 7
LIGHTS OUT IN T. V. I..AND Eric Early 14
MISSING David Mah 15
X-STREAMS Myron Emery 4 .5
ONLY TIME WILL TELL Gil Frishman 12
CHICAGO 1981 Michael Dwass 4
WIND CillMES Robert Holman 12. 5 DUTCH TREAT Paul Richrrond 3.5
DEEP TROUT Abbott Meader/Walter Easton 43.5
LANDING LIGHTS Mark D. Ryan 4 GLI STRATI Lisa Kraus 6
11 :00
WEDNESDAY
STAGES Macau Light Films-Australia 53
PUSH COMES TO SHOVE HELLBENT FOR LEATHER !-bnica Miller Zunk 3 DEAtH ANGEL Robert Sabal 3 T'dE SHADES Steven S. Weiss 12 TIME AND PLACES Art Zipperer 8.45 BRrDE Muriel Magenta 7.5 DANCING LESSONS Nancy Yasecko 4 VIEW FROM REARDON Tim Bruce 16
THURSDAY 7:00
HE SAID WITHOUT /oDVING J . Leighton Pierce 4.5
CLOTHESLINES Roberta Cantow 32 EXTENDED PLAY David Casci, Chris Perry 13 URBAN LANDSCAPE Brian Gale 6 SONGS FOR SWINGING LARVAE Graeme Whifler 6 MEN WHO ARE MEN Jeffrey Balsmeyer/Kirby Dick 30
9:00
THURSDAY
HAPPY ENDINGS Thomas Thonson 22 COMMUTER Michael Pa tterson 5 WHY Erich Seibert 12.5 SHAMAN PSALM James Broughton & Joel Singer 8 ABANDONED BUT STILL FLASHING Chaslav S. Krstich 2.5 CANAL Richard Kerr 22 DOREEYA LUNA/PIRA LUNA C. Penter 11 .5
THURSDAY 11:00
SERVICE SECTOR Teresa Kamman 6
CONTINUUM Ron Taylor 1.5
HELP , I'M STRANDED Deanna !-brse 5
THE EGG FILM Lisa Anne Kraus 2.5
HIM AND ME James Benning 88

FRIDAY 7:00
LOVE LETTERS Rob Linder 5 SPECIFIC INSTANCES Michael Sumner 7.5 TOP SCORING STRATEGY Andrew Sands 8 1 REMEMBER Michael Puccini 12 SQUARING THE CIRCLE Michael Emery 5.5 MILL HUNK HERALD Tony Buba 13 THE WILDWEST SHOW Al Razutis 12 PREMONITION Chel White 3.5 THE BOX Keith Spencer Felton 27
FRIDAY 9 :00
THE CLOWN JEWELLS Pat Oleszko 8.45
MEMORY Nilgun TtHek 3.1 WAS IT GOOD FOR YOU TOO? Chris Miller 5 CONDOM SENSE Jim Locker/Steve Faigenbaum 25 A HARD PASSAGE Dennis Pies 9.5 OUR TIME IN THE GARDEN Ron Blau 15 AN ACQUIRED TASTE Ralph Arlyck 26
FRIDAY lUoo
INTERMISSION Steve Segal 2
1993 Gene Bernofsky 10
SALVATION A LA HODE Milton Janetos 5
ROLL CAKE (YOU MAKE MY HEART ACHE) Lisa J . Udelson 10 . 5
SEEPAGE C. Henry Selick 9
LANDSCAPE AND DESIRE Ken Knbland 58 (3 min. intermission)

SATURDAY 1:00
HATS Irv Broughton 3 WEDDING BEFORE ME Patrick Jenkins 7 SPOONER Ron Amick 8 SICK TRANSIT EX MACHINA Mark Sterne 6 . 5 CAMEL MUSIC Lenore Rinder/Owen Klatte 2 JOHN ROBERT DREW M.J. Paggl e 4 BOLINAS BAY Mike Bigelow 4 TIlE HOLIDAY SPIRIT James Livings ton 15 ABSENCE OF A HOLE Toby MacLennan 25
SATURDAY 7:00
A DAY AT THE RACES B. J . Worth 5 FECUNDATION David Hauptschein 9.5 NO GENITAL SENSATION Steve James 7 WEB OF FIRE Michael Rudnick 18 NO ACTION Brady Lewis 5 SALVE Sharon Couzin 14 REMEMBRANCE OF A JOURNEY TO THE VILLAGE James Chressanthis 32
SATURDAY 9 :00
FLYING FUR George Griffin 7 ACROSS THE BORDER Dana Plays 7 nus MORNING A WASP STUNG ME . .. David ROfce 12 KARL KROGSTAD'S CATHARSIS Karl Krogstad 28
~~~~EO~I~E{~~~~ I:i~~ogo~~;~ei~c~!rd Mters 16 POOLS Barbara Klutlnis, Barbara Hammer t
THE FOLLOWING FILMS WILL BE SHOWN AS TIME PERMITS:
ADVENT James M Pankratz 25
AFTER 3 LETTERS Mitchell A. Loch 19
AHHH Peggy Collen 6
ALL TOt-k)RROW ' S PARTIES Keith Tishken 12
ALTERED HABITS Marjorie Newman 3
AMERICAS IN TRANSITION Obie Benz 29
ARBOREALIS Nilgun Tolek 2
AUTOBIOGRAPHY OF A HOPI Alan Gorg 7
AVATAR David Ullendorff 18
BABOBILICONS Daina Krumins 16
BABY TALK Somara C. Zwick 15
BETh'EEN US Mary N. Schmitz 4
BLACKSMITH Hal M. Landen 13.5
A BOY AND HIS GUITAR Dave Bastian 3

:~~~~y~FB~~~S-~~A:~;n:OR~~IT Betty falberg 9.45
BUG IN MY EAR Niels Nielsen 7
BULL-SESSION Don Daso 5
BUM DOUBT· Cort Tramontin
CELEBRITI Martin Fischer 3.5
CINOFRENIC Joseph L. Sutherland 85

~o~~~~E~U~~~ER~a~b~;~. ~:~;S~th~~n Se~pke 8
COMMERCIAL ART FILM Frank Gresham 3

nlE CRACKING OF GLEN CANYON DAMN Toby McLeod 10
CRIMINAL LANGUAGE Amnon Buchbinder/John 'A.Owen III 35
DANCE MASKS : THE WORLD OF HARGARET SEVE~ Peter Lipskis 33
DARWIN NESS: TYPEWRITER REPAIRMAN Hary . Schmitz 5
DECA -DANCE Myron Emery 6
DEVICES Alan Bloom 50
DIAHRRHEA OF A COUNTRY PRIEST Jerome Camlfi 7
DINOSAUR Cindy Kleine 8
DOCUDRAMA Robert Anderson 9 . 5
DO IT AGAIN Teh-chen Tao 24
DOUBLE OR NOTHING Jon Hess 40
DOUBT Jay Rosenblatt 12
DO YOU LISTEN TO THE RADIO Michael Reand 7
DREAMS SO REAL: THREE MEN ' S STORIES OrE!l1'l Rudavsky 27

DUNE DANCE Carolyn Brown
l-:CHO Robert Sabal 12
nIE EDUCATION OF SANFORD WILSON Nick Harfk 30
8 David White 6 I

EMERGENCE Barbara Wilk 14.5 TIlE END Sam DeWit t EXCERPT FROIi MS: THE BEAST Al Razutis 20 THE EXTRA HEAD (PRESUMABLY COULD NOT FUNCTION) Christine Marie Noguere 6 THE EYE OF THE ARTIST AT nlE MOMENT OF CREATION Dan Mclaughlin 8
~~~~A~~~S: Ha~~~~~~NC~!i:E~~:T SCHOOLCtfLDREN David Ehrlich 10
FIDDLE Emily Calmer 2.3
nlE FILMMAKER FALLS ASLEEP/WHILE READING A MONOGRAPH ENTITLED/
FI~~O~~~R~N~~c~!l~.L~~:! S!TNEY Harvy Nosowitz 6
525 LINES Mitch Reid 6
FLA. ME . Ted Lyman 25
FOLLY BEACH JOURNAL Jan Millsapps 10
FOB. COLORED MEN WHO'VE HAD ENUF! Ilene Sands 5
411 Linda Nathanson 20
FURTHER ADVENTURES IN niE NORTHWooDS Co~in Fergus 32
GARDEN OF DELIGHTS Lorrie Oshatz 7
GIVING WAY Gaylon Emerzian 16.1
THE GOLD PIT Pauline Spiegel 24
THE GOLDEN SHER Scott J . T. Frank 33
GRAD NIGHT Jon L. Fr ank 10
GROCERY CART THIEF Bruce Dolin 3
HAPPINESS IS A WARM GUN TilllOthy Teegarden/Peter Smereczynski 3. 43
HATE COLA Ruben MaSters/Michael Constanti 27
HINTERLAND Nietzchka Keene 25
A HISTORY OF TILLICUM David Shulman 10
HOLIDAY FLASH Sam DeWitt 7
1 KNEW RONNIE WHEN... Bob Hercules/Candace Mead 13
IF I SCRATCH, IF I WRITE Kon Petrochuk 55
ILLEGAL ALIEN Greg Keller 22
INSIDE I ACHE Rabbi Daniel A. Roberts 17
IRON HORSE William VanDerKloot 28
JAKE'S PLACE Neal Baer 22
JA."~ELLE James D. Durante 10
JAZZ HOOFER Bill Hancock 30
JERUSALEM TO SOUTH BRONX Sol Rubin 17
JINX Graeme Whifler 3
JOURNEY THROUGH A MIND WARP Janene Weddle 13
JUDY GO-GO Geroge Hornbein/Tom Keiter 40
THE KIDS III Ken O'Connell 4
LABYRINTHS Michael Miner 28
LA DANSE DU SOLEIL Christine Marie Noguere 7
THE LADY SINGS Nancy Gold 1.5
LAST CALL FOR UNION STATION Doris Loeser 10
LIGHT CORNER W. A. Brown 8
LILIAN LA ROO Lorraine Weese 1
LISA'S MOVING DAY Robert Sabal/Usa Lewis 15
LOVE ON THE ROCKS Jason Rice& John Desjardin 12
LUMINAUTS Christian Schiess 10
A MAN AROUND THE HOUSE Caroline Enuoons 44
MANIFEST DESTINY Joseph Yacoe 20
MAXWELL Tom Christensen 4
MEMAW David Carnochan 28
THE MESSENGER Ian Valentine 34
MIAMI IS OK Steven S. Weiss 23
THE MEADOW Edwin Kaleita 14
MISOGYNY PJ Southam 10
MODERN WATER PROPULSION Andrew Matsui 3.5
MOONCHILD Anne Makepeace 48 . 4
MYSTICISM IN NORTH AMERICA James Duesing 10
NEUKOLN Tom Dugan/Doug Nichol 6
NEW AMSTERDAM , NEW AMSTERDAM Frederick Wasser 26
NICK MAZZUCO: BIOGRAPHY OF AN ATOHIC VET Richard Schmiechen 22
NUCLEAR POWER: WAR AND PROFIT Joan Harvey 22
OCCUPIED TERRITORY Candace Reckinger 29.5
OH WHERE, OH WHERE HAS MY LITTLE DOG GONE? Daw-Ming Lee 13.5
THE OLD QUABBIN VALLEY Lawrence R. Hott 28.5
OKNIBUS M. Marilyn Cherenko 2.5

ONE DAY FRANZ BROUGHT ME TO HIS HOUSE Ernest Marrero/Susan Kou~ell 17
OREGON STORIES Robert Sabal 6
OUR HOUSE HAS NO DOOR William Fuesz/Cherise Brandel! 4.5
PARATAXIS Skip Battaglia 3.05
PATCHWORK Ann Marie Malingagio 13
THE PATH Nathan J. White 7
TIlE PATRIOT GAME John T. Gray 40
PETS FINAL REST Trip Gruver 18
PHATOMA Madeleine Gekiere 5
PHOENIX Cynthia Zeman 9
POLITICO AMBITIONS Charles D. Fink 9.5
PORTRAIT OF A PRISON Erik Knorr 28
PRIMARY VISION Susan Kennedy Felton 12.5
PRO-PATROL Curtis Petersen 18
PUNK POULTRY Jo Andres 3
QUANTUM: A LAMENTATION Darrell W. Hoore 19
REUNION Robert M. Eversz 32
THE ROLE OF ROCK AND ROLL IN ORAL HYGIENE Ken Rowe 2.5
RUBBER SOULS Stephen Marro 21

S .A. Pat Driscoll 6
SEE WHAT 1 SAY Linda Chapman, Pam LeBlanc, Freddi Stevens 24
SHEDDING OLD SKIN Christine Loizeaux 6.5
THE SILVER HAlDEN David Spiel 12
SINGULAR EVENT Aida Laleian 6
612 PAINTINGS OF THE LIFE OF JESUS CHRIST Martin Fischer 20
SOLILOQUY Jona than Bainbridge 15
STATIONS OF THE ELEVATED Manny Kirchheimer 45
THE STORY OF BING AND THE MAGIC RING Robert Dunlap 3.5
SYMMETRY GROUP Diane Smi th 16
TANGO Patricia Bustamente-Risco 1
THE TAJ MAHAL James R. Messenger 28
TALK ABOUT TWINKlES! Don Daso 3
TAMI'S LEAVING Paul Fillinger 15
THE TARGETS John Kirch 4 .5
TIiERAPY Peggy Collen 3
TIlERE IS NO EASY WAY TO BE FREE Diane Benda 23
nlUNDERROAD Ron Teachworth 7
A TICKET HOME Dominic Angerame 12
TIME EXPIRED Nathan J. White 6
1'0 HAVE AND TO HOLD Mark Lipman 20
TOO YOUNG Elizabeth Sher 3
TORRO , TORRO, TORRO! Scott Spiegel/Josh Becker 7
TRAILER COURT ! Tom Sadowski 10
TRAVELING HOPEFULLY John Avildsen 28
TUBAS Lee Sokol 4
TUGBOAT PILOT Alan Abrams 6
TURTLE TOOTH Helen Caswell 19
niE UNDERGROUND WATER SOURCE J. P. Somersaul ter 7
UNSAID Jo Ryan 4 . 5
UNTITLED Milcho Mancevski 4
UNTITLED Noreen Zepp 6
URBAN RENEWAL Carol D. Blum 1
VEIT HARLAN Robert Anderson 3.5
VIS-A-VIS Karen Aqua 12
VITALS Frank Gresham 7
WALK LIKE A HAN PJ Southam 3
WATER CYCLE Steve Socki 5

WATER MARKS Gerry Wentz 41 A WAY HOME Steve Nelson 30 WEEKEND PRISONER Bradford Kern 45 WHAT CAN BE SHOWN Nicholas Hondrogen 85
WHITE LIE John Michaels 6 . 5
WHITE LIES Marion Cajori 35
WINGS OF DESIRE John M. Otte 7
WINTER LI Abbott Meader 7.15
WITH THE GREATEST OF EASE George Zaloom/Les Mayfield 9
WITH TIMBRELS AND DANCES Robin Bargar 25 THE WOMAN BEHIND THE IMAGE : PHOTOGRAPHER JUDY DATER John A. Stewart 27 THE YEAR OF MY DISCONTENT David D. Williams 9.5
FILMS NOT RECEIVED AS OF SATURDAv, MARCH 6, 1982 :
ANEMIA Scott Preboy 22 BRIGHTON BEACH Carol Stein/Susan Wittenberg 55 A CURTAIN OF WHITE Christine Loizeaux 7 THE DARK Frank Green 15
GREETINGS FROM WASHINGTON D.C. Lucy Winer , Frances Reid, Robert Epstein GROWING UP MariHe Hahne 10 IN OUR WATER Meg Switzgable 60 THE KROUTIN KID John Downey 7
LOST LOVE Cathy lheutlin 10 .5 OPUS APPELANDUM K. D. Beckman/B.J . Tyrrnnay PUNKS FOR GOD Don Barth 2.5
RED RUBY RUNNERS Mary Kathryn Seipke 15 TIlE STORY OF ANNA-O Terrel Seltzer 19 ZAK Shirley Smith 5
SCREENING INFORMATION
Screenings are held at the Michigan Theatre: 7:00, 9:00 and 11:00 p.m. Saturday 1:00, 7:00 and 9:00 p.m. All programs are different and of substantially equal quality. Award winners and highlights are screened on Sunday at 7:00, 9:00 and 11:00 p . m. Single admission is $2.00 ; daily series $5.00 (not available on Sunday) . Advance sales begin at 6:00 p . m.
for that day only . $20.00 series tickets on sale the opening day of the
Festival at 5 : 30 p .m. All tickets are sold at the Michigan Theatre .
FESTIVAL OFFICERS
Festival Director Ruth Bradley Festival Board: Cheryl Yanskvich, Reed Lenz, Linda Pantry, Michael Perry , Robert Ziebell
Tour Coordinator Ruth Bradley
Technical Director Peter Wild~
Report Typis t Debra J. Lipson
House Manager Chris Coakley, Reed Lenz (assisted by Bernie)

Prize Honey Coordinators Linda Pantry, Cheryl Yanskvich, Debra J. Lipson

THEATRE DECORATION

Dan Bruell, Angelica Pozo, Reed Lenz, Rob Ziebell, Barbara Suhr, Kevin Smith,
Nancy Ganard

Brochure design Eugene Tellez
Ticket design Rob Ziebell
T-Shirt design Matthew Williams

PROJECTION STAFF:
Peter Wilde, Scott Clarke
SECRET WEAPON :
Hatt Williams

ANN ARliOR FILM FESTIVAL TOUR
Following the screenings in Ann Arbor, the Awards Jury will reduce the the Festival to nine hours of film and these will tour other places. Local jurieS will award a minimum of $350 at each place. The Tour is as follows:
MARCH 26 -28 VIRGINIA COMMONWEALTH UNIVERSITY Philip B. Meggs Chairman/Communication Arts & Design Virginia Commonwealth University Richmond, VA 23284 804-257-1709
APRIL 2 -4 KENT STATE UNIVERSITY Richard Myers School of Art Kent State Universi ty Kent, Ohio 44242 216-673-8637
APRIL 6 -8 NORTHERN ILLINOIS UNIVERSITY Charles Rudolph/Carmen Wolff Terminal Cinema Central Receiving Stadium Drive Art Department Northern Illinois University DeKalb, Illinois 60115 815-758-2189
APRIL 30 -HAY 2 UNIVERSITY OF WISCONSIN-MARATHON CAMPUS Joe Chevalier Chairman, University Series 518 South 7th Ave. Wausau, Wisconsin 54401 715-845-9602
AWARDS 20th AAFF 1982
The Tom Berman Award
To the Host Promising Film Maker in the Festival $1000
Tom Berman was one of the closest friends of the Ann Arbor Film Festival. His brilliant early films won awards and he was much loved here. His early death is commemorated by this prize.
The Marvin Felheim Award $100
Marvin was one of the founders of the Ann Arbor Film Festival. His wisdom and strength guided the Festival for seventeen years. He was both benefactor and critic but most of all our friend.
OTHER AWARDS
Cinema Guild $600 Ann Arbor Film Cooperative 300 Cinemail 250 Dominick's/Prix de Varti 150 Mediatrics 100 School Kid's Records 100
B. T. Investments 100 Keith Edwards 100 Ron Eppel-Picture Start 100 Castorri and Co. 100 Perry Innes 50 Megaframes 50 Del Rio 50 Central Cafe 50 University Cellar 50 The 630 Club 50 Robert Rubin 50 The Earle and Staff 35 + 16 ComlllOdore ' s Cup des Beaux Arts 34 Scarborough Reoodeling Co. 25 Fleetwood Diner 25 Suwanee Springs Leather Works 25 Barberman 25 Speed-A-Print 25 Collec ted Works 25 Old Town Tavern 25 The Blind Pig 25 Westside Book Shop 25 Frog Holler Produce 25 Diana Raimi 25 Paul Fata & Sons , Lansing 25 Joe's Star Lounge 25 David's Books 25 Wazoo Records 25 Sam ' s Store 25 Village Corner 25 Deborah J. Lipson 25 Linda Wolfe 25 Keith We Loved You -Keith W. Clark 25 Sole-Sloss 25 Michael Ostroff & Joanne Topol 25 Owen & Peggy Perry 25 The Broadway House 25 Cinema Guide 25 Passing Water Award 25 Ann Arbor Shirt Gallery/Make Waves proceeds from button sales thanks Carl LA.T.S.E. Local 395 25
The campus film groups, Cinema Guild, Cinema II, Alternative Action,
Mediatrics, and the Ann Arbor Film Cooperative, established a $100
Film Pass, good for a year, proceeds of which were divided evenly between
Festival operating COStS and filmmaker prizes.

Pass Holders/Donors:

Ann Arbor Video (2 passes)
Jonathon Rose
Ernest Harburg
Amy Williams
Robert Haki
Richa rd Burry
Richard Campbell
Matthew Darnell
Chuck Vogt
David Bernstein/Paula Rabinowitz
Forrest Alter

SPECIAL THANKS TO:
The Ann Arbor Post Office Liberty Street Station
Roy Hunter, Warren Hansen, Mr. Perry, Peter Bird, Widdicombe Schmidt,

Martha Schmidt, Oval Blandine, The Performance Network, David Bernstein, Ned Richardson Woody Sempl1ner George Manupelli
WE WISH TO THANK DOUG RIDEOUT AND BERT I..AVASTIDA FOR THEIR GENEROUS SUPPORT TO FILMMAKERS IN ANN ARBOR. WE ARE SADDENED BY THE ELIMINATION OF TIlEIR POSITIONS AT HICHIGAN MEDIA, AND ADVOCATE TIlAT THE UNIVERSITY OF MICHIGAN REASSESS ITS POSITION CONCERNING THE FUTURE OF FILM-MAKING IN ITS CURRICULUM .
"Crazy, I'm crazy for feeling so lonely .. . "

Download PDF